Какво ви идва на ум, когато чуете тестостерон? Вероятно едно от първите неща е мъже с мускули. Основното му значение на тестостерона обаче далеч не се свързва само с това. Може би ще ви изненадаме, че тестостеронът играе важна роля за здравето и болестите.
Знаете ли например, че тестостеронът е ключов фактор при рака на простатата? Или че жените също се нуждаят от тестостерон? В днешната статия на Fitnessmania ще научите още интересни факта!
Тестостерон - роля
Тестостеронът е основният полов хормон при мъжете и играе редица важни роли, като например:
- Развитието на пениса и тестисите;
- Задълбочаване на гласа по време на пубертета;
- Появата на окосмяване по лицето, започващо по време на пубертета. По-късно в живота може да играе роля в оплешивяването;
- Размер и сила на мускулите;
- Растеж и здравина на костите;
- Полово влечение (либидо);
Сигналите, изпращани от мозъка към хипофизата в основата на мозъка, контролират производството на тестостерон при мъжете. След това хипофизната жлеза изпраща сигнали до тестисите, за да произвеждат тестостерон. Чрез "обратна връзка" се регулира количеството на хормона в кръвта.
Когато нивата на тестостерон се повишат твърде много, мозъкът изпраща сигнали до хипофизата да намали производството му. Ако си мислите, че тестостеронът е важен само за мъжете, грешите. Тестостеронът се произвежда в яйчниците и надбъбречната жлеза. Той е един от няколкото андрогени (мъжки полови хормони) при жените.
Смята се, че тези хормони имат важни ефекти върху:
- Функция на яйчниците
- Здравина на костите
- Сексуално поведение, включително нормално либидо (въпреки че доказателствата не са категорични)
Правилният баланс между тестостерона (заедно с други андрогени) и естрогена е важен за нормалната работа на яйчниците. Макар че не е сигурно какво точно се случва, възможно е андрогените също да играят важна роля за нормалната мозъчна функция (включително настроението, сексуалното желание и когнитивната функция) на жените.
Опасностите от твърде много тестостерон
Проблемите, свързани с необичайно високите нива на тестостерон при мъжете, включват:
- Нисък брой сперматозоиди, свиване на тестисите и импотентност;
- Увреждане на сърдечния мускул и повишен риск от сърдечен удар;
- Уголемяване на простатата със затруднено уриниране;
- Заболяване на черния дроб;
- Акне;
- Задържане на течности с подуване на краката и стъпалата;
- Увеличаване на теглото, може би отчасти свързано с повишен апетит;
- Високо кръвно налягане и холестерол;
- Безсъние;
- Главоболие;
- Увеличена мускулна маса;
- Повишен риск от образуване на кръвни съсиреци;
Забавен растеж при юноши.
При жените може би най-честата причина за високо ниво на тестостерон е синдромът на поликистозните яйчници. Това заболяване е често срещано.
Засяга от 6 до 10 % от жените в предменопауза. Симптомите включват нередовна менструация, намалена плодовитост, прекомерно или грубо окосмяване по лицето, крайниците, трупа и срамната област, оплешивяване по мъжки, потъмняване на кожата, увеличаване на теглото, депресия и тревожност.
Опасности при твърде малко тестостерон
През последните години изследователите (и фармацевтичните компании) се съсредоточиха върху последиците от недостига на тестостерон, особено сред мъжете. Всъщност с напредването на възрастта нивата на тестостерон намаляват много постепенно, с около 1-2% всяка година - за разлика от сравнително бързото намаляване на естрогена, което причинява менопаузата.
Тестисите произвеждат по-малко тестостерон, има по-малко сигнали от хипофизата, които казват на тестисите да произвеждат тестостерон, а протеинът (наречен свързващ половите хормони глобулин) се увеличава с възрастта. Всичко това намалява активната (свободна) форма на тестостерона в организма.
Повече от една трета от мъжете над 45-годишна възраст може да имат по-ниски нива на тестостерон от нормалните въпреки че определянето на оптималните нива на тестостерон е трудно и донякъде спорно).
Симптомите на недостиг на тестостерон при възрастни мъже включват:
- Намалено окосмяване по тялото и лицето;
- Загуба на мускулна маса;
- Ниско либидо, импотентност, малки тестиси, намален брой сперматозоиди и безплодие;
- Увеличен размер на гърдите;
- Горещи вълни;
- Раздразнителност, слаба концентрация и депресия;
- Загуба на косми по тялото;
Крехки кости и повишен риск от фрактури. Някои мъже с недостиг на тестостерон имат симптоми или състояния, свързани с ниския им тестостерон, които ще се подобрят, когато приемат заместител на тестостерона. Например мъж с остеопороза и нисък тестостерон може да увеличи здравината на костите си и да намали риска от фрактури със заместване на тестостерона.
Колкото и да е изненадващо, жените също могат да бъдат засегнати от симптоми на недостиг на тестостерон. Например заболяване на хипофизната жлеза може да доведе до намалено производство на тестостерон от заболяването на надбъбречните жлези. Те могат да имат ниско либидо, намалена здравина на костите, лоша концентрация или депресия.
Коментари