За да може нашето тяло да се чувства здраво, ние трябва да си набавяме всички нужни хранителни вещества. Но какво се случва, когато правилното хранене се превърне в обсесия? Днес, в статията от Fitnessmania.bg , ще се запознаем с това какво е орторексия, прилежащите симптоми, превенцията и методите за лечение.
През последните години хранителните разстройства се оказват голям проблем. Това може да се дължи на стресиращото ежедневие, влиянието на социалните медии и други фактори.
„Хранителните разстройства се увеличават в световен мащаб. Между 2000 г. и 2018 г. разпространението се е увеличило повече от два пъти (3,4% до 7,8% от всички хора).“
Нека разберем повече за едно от тези комплексни хранителни разстройства, орторексията.
Какво е орторексия?
Етимологията на думата си противоречи със състоянието, до което докарва човек, страдащ от болестта. От гръцки ortho означава „правилно“, а orexos - „апетит“.
Орторексията е хранително разстройство, което се отличава с фиксация върху правилен начин на хранене. Толкова голяма мания, колкото да предизвика обратен ефект. Хората, които имат тази диагноза ограничават вредната храна и се фокусират върху „органичното“ хранене.
Но в тази ситуация играе менталният фактор. Орторексията кара хората да си поставят строги ограничения върху това, което могат и не могат да ядат. Това, което е полезно и това, което е вредно и пълно табу за техния хранителен режим. Поставят си такива лимити, че понякога това се превръща в опасност за здравето им.
ТОП 5 признаци и симптоми на орторексия
#1 Психическата граница Когато хората с орторексия не успеят да спазят границите, които са си поставили, това може да им причини голяма психическа криза, която подтиква чувство на вина и дори депресия.
#2 Изключване на хранителни групи Има случаи, в които страдащите от орторексия стигат до това да изключват цели хранителни групи от хранителния си режим.
Пример за това е изкривената представа за въглехидрати, особено тестени изделия (като хляб). Да си го представим така - мнозина избягват бял хляб, защото има достатъчно проучвания за ниската му хранителна стойност, и преминават към алтернатива (пълнозърнест напр.).
Хората с орторексия обаче, вследствие на разстройството си биха изключили напълно хляба. Това важи и захар, млечни продукти и дори екологично чисто месо, за което се появяват негативни изследвания от време не време.
Понякога не осъзнаваме, че тези храни ни трябват, но в ограничени количества и биха се превърнали във вредни, само при прекомерна консумация.
#3 Страх от разболяване от прием на специфичен вид храна Орторексията докарва някои хора до състояние, в което те вярват, че някои храни могат да са опасни, дори фатални за тяхното здраве, но в реалността не е така.
#4 Загуба на тегло Макар и това да е повече признак на анорексия, орторексията също може да причини загуба на тегло. Това може да е заради ограничаването на храните, както и заради психическото състояние, което оказва голям натиск на здравето на човек.
Така може и да се появи и хормонален дисбаланс, тъй като тялото преминава през сътресения.
Причини за орторексия
Хранителните разстройства могат да се появят при всеки човек, те не са ограничени спрямо специфични случаи. Въпреки това има някои хора, които са по-склонни да бъдат диагностицирани с орторексия:
#1 Хора, които са перфекционисти и постоянно се опитват да вкарат всичко около себе си в норма, са склонни да приложат това и в храненето си.
#2 Социално потиснатите хора също попадат в капана на орторексията. Това е вследствие на натиска от страна на обществото (норми, социални медии) и тяхното желание да бъдат приети.
#3 Тези, които са имали или имат близък контакт с други, които са с това хранително разстройство, са по-склонни да залитнат към орторексията
Въпреки съвременните строги диети и мании по здравословно хранене, истинска орторексия има само около 1% от популацията в света.
Все пак, ако забележите някои от симптомите у себе си или някой ви предупреди, че се държите нетипично, когато става въпрос за хранене, никога не би било грешка да се консултирате с експерт. Не е лесно за човек, който страда от това хранително разстройство да осъзнае сериозността му и да се осмели да потърси помощ. Но никога не е късно да го направи.
Лекуване на орторексия
Орторексията се диагностицира с редица тестове, които са под формата на въпроси, задавани от доктора (ORTO-15, ORTO-R, BOT, EHQ). След обстоен преглед лекарят вече може да диагностицира пациента.
Психотерапията е една от първите стъпки в третирането на орторексия. Нейната роля е да разбере какво е причинило появата на хранителното разстройство.
С бавни, но сигурни стъпки, психотерапията помага на страдащия психически да си позволи отново да се храни по здравословен начин.
Приобщаването на „вредните“ и „опасните“ храни е втората стъпка. Човекът трябва да свикне да консумира напитките и храните, които дълго време е смятал е за лоши, но всъщност не са.
Физическа активност като йога, медитация, упражнения за дишане могат подобрят състоянието на пациента и да му помогнат да изгради стабилно психическо и физическо здраве.
Възвръщане към нормално тегло е също изключително важно. Много от хората с орторексия преминават през това, заради ограничаването или избягването на някои храни, които са важни за тялото.
Орторексията е сериозно заболяване, което не трябва да се пренебрегва.
*Ако се съмнявате, че вие или някой около вас страда от нея, свържете се с професионалист. Хранителните разстройства не са просто фаза, а голяма опасност за здравето ни.*